Viewing entries in
INVESTICIJOS Į ATEITĮ

NAUJOSIOS VILNIOS SENAMIESČIO – BUVUSIO ISTORINIO CENTRO ALBERTO KOJELAVIČIAUS GATVĖJE ATGAIVINIMAS

Comment

NAUJOSIOS VILNIOS SENAMIESČIO – BUVUSIO ISTORINIO CENTRO ALBERTO KOJELAVIČIAUS GATVĖJE ATGAIVINIMAS

Naujoji Vilnia iki pat sovietmečio statėsi chaotiškai, be jokių generalinių planų. Susiformavo daugiausia autentiškos tapybiškos siaurų gatvelių, kylančių į stačias Vilnios slėnio kalvas, perspektyvos. Dauguma medinių pastatų perstatyti, tačiau išlaiko esantį masteliškumą.

Ar atkreipėte dėmesį į istorinius A. Kojelavičiaus gatvės pastatus šalia cerkvės? Būtent čia pradėjo kurtis Naujosios Vilnios miestas 1904 metais, stovėjo svarbiausi administraciniai pastatai, parduotuvės, gaisrinė. Dviejų aukštų miestelių senamiesčiams būdinguose mūriniuose namuose atsirado ir pirmieji miestiečių butai. Dėl karų ir po II pasaulinio perkėlus centrą prie “Draugystės” kino teatro, panaikinus miesto statusą didesnis senamiestis nesusiformavo, bet jo užuomazgas galime aptikti ir šiandien.

Urbanistiniu požiūriu galima būtų išskirti vieną nedidelę teritoriją – trumpą A. Kojelavičiaus gatvės atkarpą su nebaigtu formuoti perimetriniu užstatymu. Tai buvęs administracinis N. Vilnios centras – senamiestis. Užstatymas vertingas taip pat ir reljefiškumu – į perimetrinį užstatymą komponuojamos kalvos. Vėliau dalis kalvų buvo nukasama, statomi pastatai. Išlikę pastatai mūriniai, dviejų aukštų, istorizmo stilistikos. Dalis pastatų po renovacijos neteko puošybos detalių.

Naujosios Vilnios senamiestis. Atgaivinimo koncepcija (arch. M. Zacharovas)

Naujosios Vilnios senamiestis. Atgaivinimo koncepcija (arch. M. Zacharovas)

Naujosios Vilnios senamiestis. Atgaivinimo koncepcija (arch. M. Zacharovas)

Naujosios Vilnios senamiestis. Atgaivinimo koncepcija (arch. M. Zacharovas)

Alberto Kojelavičiaus ir Jankos Kupalos gatvių sankirtoje siūloma užbaigti perimetrinį užstatymą, statant namus vienas šalia kito perimetru,  atgaivinti erdvę naujais traukos objektais. Dėl erdvės tapybiškumo, kontūro sudėtingumo siūloma skaidyti netaisyklingą erdvę į skirtingas erdves, išskiriant reprezentacinę, rekreacinę bei simbolines erdves. Siūloma įamžinti Naujosios Vilnios, kaip miesto – sodo išskirtinumą.  Tam suformuojama atskira sodo erdvė viršutinėje buvusios aikštės terasoje. Erdvė atskiriama paviljonais - jie simbolizuoja pirmąsias miesto – sodo sodybas. Sutvarkyta teritorija pritrauktų tiek naujakurius, tiek verslą. A. Kojelavičiaus gatvė jau dabar po truputį atgimsta.

Comment

NAUJOSIOS VILNIOS CENTRO ATGAIVINIMAS, TERITORIJŲ KONVERSIJA

Comment

NAUJOSIOS VILNIOS CENTRO ATGAIVINIMAS, TERITORIJŲ KONVERSIJA

Naujosios Vilnios centrinė dalis - šalia geležinkelio stoties ir buvusio kino teatro pagal Vilniaus bendrąjį planą yra svarbus lokalus Vilniaus centras. N. Vilnią geležinkelis skiria pusiau, tad ši vieta, esanti centre, nuo pokario laikų tapo svarbiu visuomeniniu centru su kino teatru, mokykla, klinika, parduotuvėmis, restoranu. Rekonstravus apleistą kino teatrą atsirado naujas traukos taškas - prekybos centras, tačiau jį supanti aplinka laukia sutvarkymo. Svarbiausioje sankryžoje yra numatyti 3 komercinės paskirties sklypai naujai statybai ir vienas rekonstrukcijai. Čia galėtų atsirasti smulkios parduotuvės, laisvalaikio praleidimo centras, kavinė ar restoranas, administracinės patalpos.

Stepono Batoro g. ir Pergalės g. sankryžos vizija (autoriai: Maksimas Zacharovas, Marius Žygaitis)

Į centro zoną taip pat patenka pramonės kvartalai Dūmų g. (buvęs istorinis dalgių fabrikas, vėliau dažymo mašinų gamykla), Pramonės g. (buvusi gamykla). Pagal bendrąjį planą numatyta teritorijos konversija daugiausia iš pramoninės) į daugiafunkcę. Tai puiki vieta visuomeninės paskirties pastatams, pavyzdžiui pramogų centrui, muziejui, sporto klubui ar kūrybinėms menininkų dirbtuvėms.

Dūmų g. 3 kvartalo vizija (autorius: Maksimas Zacharovas)

Atgaivinus šią teritoriją bei apjungus pėsčiųjų srautais apleistą senamiestį su centru teritorija įgautų daugiau patrauklumo. Pramonės teritorija turinti istorinius pramonės paveldo objektus gali įgyti papildomo patrauklumo, o pritaikius visuomeninėms reikmėms pritraukti turistų srautus.

Kol neįvykusi pramoninių teritorijų konversija, siekiama humanizuoti pramoninio užstatymo paribius, likviduoti ypač agresyvius aplinkai statinius, įrengti ir tvarkyti pakrantę, kaip želdynų – jungtį, gyvenamosiose ir verslo teritorijose skatinama renovacija.

Naujosios Vilnios centras

Naujosios Vilnios centras

Comment

VILNELĖS PARKAS: PARKO DALIES SUTVARKYMAS PRIE NV KULTŪROS CENTRO

1 Comment

VILNELĖS PARKAS: PARKO DALIES SUTVARKYMAS PRIE NV KULTŪROS CENTRO

Adresas: Pergalės g. 8, Vilnius

Ties Naujosios Vilnios kultūros centru patekimas į Vilnelės parką - prie upės ypač reikalingas bendruomenei. Tai vienas iš natūralių gamtos šaltinių, kurie ne tik patrauklūs akiai, bet ir psichologiškai praturtina gyvenimą. Patekimas prie upės gali tapti malonia vieta iškyloms, pasivaikščiojimams, pasivažinėjimams, sportui ar kitai veiklai. Visgi šiuo metu patekimas prie Vilnios sudėtingas, patys Vilnios krantai tik vietomis šienaujami - nėra kultūringo nusileidimo prie upės, galimybės po ją pabraidyti. Atsižvelgiant į skirtingus visuomenės poreikius, reikėtų įrengti kietos dangos taką ties upe su patekimais atgal į gatvę. Tokiu būdu didėtų žmonių socializacija, tvarkytųsi teritorija ir  kriminogeninė padėtis. Taip pat reikėtų įrengti suoliukus, prie jų pastatyti šiukšliadėžes. Nors Vilnios baseinas yra užliejamas, galimi įvairūs tokių vietų sprendiniai. Žvelgiant į ateitį, galima vystyti Vilnios baseiną iki teminio tako ar specifinės veiklos vykdymo. 

Vilnelės parke stovi skulptūra "Darbininkas", skulptorius Arūnas Kynas, architektė Tatjana Dovainienė. Postamentas iš granito 1,1 m, skulptūra bronzinė 3,8 m aukščio. Pastatytas 1982 m. Skulptūroje pavaizduotas darbininkas rankose laikantis atominės energetikos simbolį - atomo modelį.

DSC_0076_fhdr copy.jpg

1 Comment

PLĖTRA PRIE ROKANTIŠKIŲ UŽTVANKOS

Comment

PLĖTRA PRIE ROKANTIŠKIŲ UŽTVANKOS

Rokantiškių tvenkinys – rytinėje Vilniaus miesto dalyje, Rokantiškėse esantis tvenkinys, susidaręs pastačius užtvanką Vilnios upėje.

Šalia tvenkinio palanki vieta privačių namų statybai,  laisvalaikio zonų įrengimui. Čia galėtų atsirasti baidarių trasos pradžia. Šalia yra pilkapynas ir pirmasis Lietuvoje popieriaus fabrikas - architektūros paveldo paminklas. Tokia vieta galėtų tapti reikšmingu traukos centru, kuriame galėtų kurtis ir komercija, ir visuomeniniai pastatai, ir gyvenamieji namai.

Iškėlus nakvynės namus, padidėtų teritorijos vertė. Šioje vietoje būtų galima įrengti komercinės paskirties patalpas, kavinę, restoraną. Galėtų atsirasti nuomojama pirtis ar vieta aktyviems/ramesniems užsiėmimams, hobiams ar būreliams. 

Comment

JAUNŲJŲ GAMTININKŲ CENTRAS

Comment

JAUNŲJŲ GAMTININKŲ CENTRAS

Adresas: Džiaugsmo g. 44, Vilnius
Statyba: 1953 m.

Lietuvos jaunųjų gamtininkų centras įsteigtas 1953 metais Aukštajame Pavilnyje. Jo tikslas - skatinti moksleivių domėjimąsi gamta, ją tirti, taip pat kelti kvalifikaciją gamtos apsaugos srityje. Gamtininkų centre veikia neakivaizdinės biochemikų, ornitologų, dekoratyvinės sodininkystės, ekologų ir aplinkotvarkos mokyklos, daugiau nei 30 būrelių, vaikų ir jaunimo klubai.

Centre gausi gyvūnų ir augalų kolekcija. Centro lankytojai gali sutikti įvairių paukščių, avį, ožką, lapę, meškėną ir kitų gyvūnų. 

Šalimais yra vaizdingi pasivaikščiojimo takai ir slėniai. Būtent čia praverstų minimali infrastruktūra: informaciniai stendai, suoliukai, šiukšlių dėžės, medžių genėjimas. 

Daugiau informacijos:

[www.pavilniai-verkiai.lt/lt/jaunuju-gamtininku-centras]
[www.lmnsc.lt/lt/gamta_ekologija]

Comment

MAŽAI ŽINOMAS TAKAS IŠ PAVILNIO Į BELMONTĄ

2 Comments

MAŽAI ŽINOMAS TAKAS IŠ PAVILNIO Į BELMONTĄ

Nuo Žemajame Pavilnyje esančios Žiedų gatvės iki pat Belmonto veda mažai žinomas miško takelis. Šiuo taku pėsčiomis arba dviračiu gana patogiai galima nukeliauti į Belmontą net iš Aukštojo Pavilnio. Kelias prasideda Žiedų gatvės pabaigoje, tuomet kertą geležinkelį.

Šioje vietoje yra šiokia tokia pėsčiųjų perėja, tačiau ateityje ją reikėtų tvarkyti.

Perėjus geležinkelį takas atsiremia į Tuputiškių gatvę, toliau keliaujama pieva išmintu takeliu.

Kiek paėjus link miško pasiekiamas “Belmonto nuotykių parkas”. Nuo šios vietos kelias tvarkingesnis ir miške leidžiasi žemyn link Vilnios upės.

Priėjus upę pasitinka kabantis tiltas, už tilto jau Belmontas ir Pavilnių regioninio parko pažintiniai takai.

Šis takelis - puiki jungtis tarp Pavilnio ir Belmonto, malonus pasivaikščiojimo maršrutas. Deja Pavilnio pusėje šis takas visai nenužymėtas ir atrodo niūrokai, neretai kelyje aplanko mintis, kad kažkur jau nuklydai. Tuo tarpu takelis Belmonto pusėje neblogai sutvarkytas, reikėtų ateityje šį taką aptvarkyti ir iš Pavilnio pusės. 

77.jpg

2 Comments

ŠV. KAZIMIERO BAŽNYČIOS BOKŠTO PRITAIKYMAS TURISTAMS

Comment

ŠV. KAZIMIERO BAŽNYČIOS BOKŠTO PRITAIKYMAS TURISTAMS

Adresas: Palydovo g. 15, Vilnius
Statyba: 1906 (1908) – 1911 m.
Stilius: istorizmas, plytų stilius, neogotika
Autoriai: Anton Filipovič – Dubovik (1904), Seweryn Houwalt (1908)

Dažniausiai bažnyčios buvo statomos pagrindinių gatvių ašyse, aikštėse, miestų centruose. Tačiau Šv. Kazimiero bažnyčia buvo pastatyta 1911 m. ant vienos aukščiausių Naujosios Vilnios kalvų. Ypatinga vieta praturtino miestovaizdį. Objektas yra matomas nuo pačių tolimiausių apylinkių. Nuo kalvos atsiveria panoraminiai Naujosios Vilnios ir Vilnelės slėnio, geležinkelio, kalvų, parko ir miškų vaizdai. Bažnyčios bokšto konstrukcija gali būti pritaikyta apžvalgos aikštelei. Reikia taip pat įvertinti galimybę įrengti liftą žmonėms su negalia. Bažnyčia yra labiausiai lankoma iš visų kitų N. Vilnios vietų.

Comment

VIEŠOSIOS ERDVĖS PRIE ISTORINIO PASTATO SUKŪRIMAS VILNIJOS VERSLO INKUBATORIUJE PRAMONĖS G. 97

6 Comments

VIEŠOSIOS ERDVĖS PRIE ISTORINIO PASTATO SUKŪRIMAS VILNIJOS VERSLO INKUBATORIUJE PRAMONĖS G. 97

Adresas: Pramonės g. 97, Vilnius
Statyba: XX a.
Stilius: istorizmo - romantizmo stilistika

XX a. pradžioje šioje vietoje pradėjo kurtis Sofijos popieriaus fabrikas. Patogi strateginė padėtis - geležinkelio atšaka ir Vilnios upė (įrengta užtvanka dabartinės salos vietoje - neišliko) sąlygojo popieriaus fabriko atsiradimą. Iki šių dienų išliko pastatytas istorizmo-romantizmo stilistikos “pilaitė” - fabriko administracinis pastatas. Po II-jo pasaulinio karo aplinka visiškai pasikeitė, atsirado katilinė ir aplinkiniai stambūs fabriko “Neris” cechai. “Pilaitė” tapo sunkiai pastebima. Šiuo metu apleista, nenaudojama.

pilaite

Tokiose teritorijose galimos konversijos ir regeneracijos pritaikant industrines teritorijas moderniems žmonių poreikiams. 
Pasauliniuose pavyzdžiuose gausų puikių sprendimų, kaip galima efektyviai išnaudoti buvusių gamyklų vietas. Vienas iš garsiausių pavyzdžių - High line parkas NY, JAV. 

PRAMONĖS G. 97 galimi įvairūs sprendiniai. Čia galimi plenerai vasarą, žiemą, esant tinkamoms oro sąlygoms galima kita veikla. Sofijos popieriaus fabriko pastatą galima restauruoti ir pritaikyti start-up'ams, įrengti kavinę, vykdyti kūrybinę, meninę veiklas ar rengti koncertus.
Ko gero civilizuočiausias būdas būtų paskelbti idėjų konkursą teritorijos tvarkymui. Tokiu būdu ir visuomenė ir kuriantys profesionalai neliktų nuošalyje. Konkurso būdu būtų galima surasti racionaliausią ir patraukliausią idėją.

Paprasti igyvendinimai

Pastaruoju metu populiarėja įvairūs, daug kaštų nereikalaujantys projektai - pasigerink pats. Vienas žinomiausias tokio tipo projektas - gatvės meno festivalis. Jo metu menininkai kuria aplinkoje, kurioje patys būna. Tokiu būdu aplinka modernizuojama, įvairiais atvejais asmeninama, dažnai kyla ir jos patrauklumas, potensialas prikviesti daugiau kuriančių žmonių, mažėja kriminogeninė situacija ir gerėja socialiniai ryšiai tarp aplinkinių gyventojų ir vietos lankytojų.

paprastiigyvendinimai2

6 Comments

NAUJŲ GATVIŲ PAVADINIMAI

Comment

NAUJŲ GATVIŲ PAVADINIMAI

Naujų tiesiamų gatvių pavadinimai – pagal buvusių kaimų pavadinimus ar iškilių asmenybių, susijusių su N. Vilnia vardus.

Pavyzdžiui - Tadeušo Konvickio (žymaus lenkų rašytojo gimusio N. Vilnioje) arba Emilio Posėlio (didžiausios pasaulyje dalgių gamyklos įkūrėjo) gatvės.

Comment

NAUJOSIOS VILNIOS ĮVAIZDŽIO GERINIMAS - REKLAMA

2 Comments

NAUJOSIOS VILNIOS ĮVAIZDŽIO GERINIMAS - REKLAMA

Neries gamykloje - 2012 m. vasarą vyko SIKON renginys, organizuotas architektų bendruomenės

Neries gamykloje - 2012 m. vasarą vyko SIKON renginys, organizuotas architektų bendruomenės

Puikiai sutvarkyta Pūčkorių atodanga, Belmontas, Rokantiškių piliavietė, potencialūs turistiniai traukos objektai: Šv. Kazimiero bažnyčia, plytų stiliaus istorinė Psichiatrijos ligoninė, patrankų liejykla, tarpukario gynybiniai įtvirtinimai reikalauja daugiau reklamos, taip būtų pagerintas N. Vilnios įvaizdis. Turėtume akcentuoti, kad tai N. Vilnios seniūnijos dalis. Taip garsintume N. Vilnios žinomumą.

Žygiai ir ekskursijos į N. Vilnią. Jau dabar Naujojoje Vilnioje tiek Pavilnių regioninis parkas, tiek Laisvasis universitetas buvo suorganizavę nemažai ekskursijų. Po ekskursijų dauguma žmonių buvo nustebinti teritorijos už 10 km nuo miesto centro nežinomumu. Planuojame parengti turistinį žemėlapį su skirtingos tematikos ir sudėtingumo maršrutais.

Pirmoji architektūrinė ekskursija buvo surengta specialistams - jauniesiems architektams 2012 m. [DAUGIAU]

2013 m. kartu su LUNI buvo surengtas pirmasis masinis žygis po N. Vilnią, kuriame dalyvavo apie 80-90 žmonių. Kelionės trukmė 4 - 5 valandos. [DAUGIAU

Naujosios Vilnios ženklas. 2010 metais buvo sukurtas Naujosios Vilnios ženklas. Jame vaizduojamos dvi raidės NV - pavadinimo trumpinys. 

Naujosios Vilnios FACEBOOK puslapis: www.facebook.com/nvilnia 

Naujosios Vilnios puslapis: www.naujojivilnia.lt

Vilniaus bendruomenių aktyvumas soc. tinkle facebook

2 Comments

PLĖTROS PLANO PARENGIMAS N. VILNIAI IR PAVILNIUI

Comment

PLĖTROS PLANO PARENGIMAS N. VILNIAI IR PAVILNIUI

Parengta vizija ir interaktyvus žemėlapis turi būti panaudoti strateginio Naujosios Vilnios vystymo plano parengimui ir jo vykdymo stebėsenai. Atskiroms svarbesnėms teritorijoms turi būti skelbiami architektūriniai konkursai ir dirbtuvės. Strateginiai planai turi būti aptarti su bendruomenėmis, išgirstos jų iniciatyvos. Tik taip pasieksime, kad nebūtų vegetuojančių vietų, miestiečiai aiškiai žinotų, kaip vystysis jų rajonas, kur ir kokiais tempais miestas plėsis ateityje.

Comment

ĮDOMIOJI NAUJOJI VILNIA IR PAVILNYS

Comment

ĮDOMIOJI NAUJOJI VILNIA IR PAVILNYS

Vilnius – tai miestas, kuriame bus leidžiama eksperimentuoti. Naujosios Vilnios seniūnija privalo augti, stiprėti, turėti savo išskirtinį žavesį, sutvarkytus traukos objektus, kurie būtų įdomus ir turistui, ir kito rajono gyventojui. Naujoji Vilnia, kaip buvęs atskiras miestas daugiau neturėtų būti pamirštamas, nes turi ypatingai įdomų potencialą ateities vystymuisi. 

Comment

TUPUTIŠKIŲ SERPANTINO RESTAURACIJA

Comment

TUPUTIŠKIŲ SERPANTINO RESTAURACIJA

Tuputiškių serpantinas - vienintelis Lietuvoje serpantinas, techninis kultūros paveldas. Nei ilgiu, nei aukščiu jis negali lygintis su kalnų serpantinais, bet vingių staigumu tikrai jiems nenusileidžia. Akmenimis grįstas serpantinas nutiestas 20 a. pradžioje. Tai – vienintelis kelias, jungiantis Žemąjį Pavilnį su Aukštuoju, kuriame yra daug visuomeninės paskirties objektų – mokyklos, vaikų darželis, biblioteka, bažnyčia. Jis labai reikalingas vietos gyventojams.
Deja serpantino būklė labai prasta ir pavojinga eismui. Danga duobėta, lopyta asfaltu. Kelias neapšviestas, apaugęs dideliais medžiais ir krūmynais. Serpantinas ir aplinkinis šlaitas ardomi lietaus vandens erozijos.
 

Jau nuo 2008 metų šis paveldo objektas laukia savo restauracijos, kuriai jau yra paruošti projektiniai pasiūlymai.  Keli vaizdai, kaip galėtų atrodyti serpantinas. 

architecture-street-mountain2.jpg

Comment

MENININKŲ PLENERAI - APLINKOS AKCENTŲ KŪRIMAS

1 Comment

MENININKŲ PLENERAI - APLINKOS AKCENTŲ KŪRIMAS

8f041d4f-a6ce-4b74-bd9f-0cff6e3c1ed7-620x449.jpeg

Vieni paprasčiausių būdų greitai ir efektyviai pagerinti aplinkos kokybę - joje būti ir joje kurti. Visais metų laikais galimi kūrybiniai plenerai. Tokiu būdu aplinka tampa malonesnė, jaukesnė. Galima įvairius meno kūrinius eksponuoti mėgiamose vietose. Žinoma, jeigu tai niekam netrukdo ar neįžeidžia. Ekspozicija gali tapti ilgalaike - puošti aplinką ir leisti kūrėjui pasireikšti, o aplinkiniams stebėti ir grožėtis.

1 Comment